INVESTINFISH - BOOSTING INVESTMENTS IN INNOVATION OF SMES ALONG THE ENTIRE FISHERY AND AQUACULTURE VALUE CHAIN

Održan drugi projektni sastanak u sklopu projekta „INVESTINFISH“

Dvodnevni projektni sastanak u sklopu projekta "INVESTINFISH" održan je 16. i 17. rujna 2019. godine u Puli. Sastanku su u svojstvu projektnih partnera prisustvovali predstavnici Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije.

Budući da su u dosadašnjem tijeku projekta provedene aktivnosti poput opširne analize centara izvrsnosti koji su u stanju pokrenuti inovacije u 5 projektom obuhvaćenih regija te proučavanje shema financiranja te potreba za inovacijama od strane malih i srednjih poduzeća (MSP), projektni partneri se okreću prema aktivnostima koje slijede, a odnose se na pronalaženje postojećih naprednih tehnoloških rješenja u području ribarstva i akvakulture. Istovremeno, "INVESTINFISH" projektom planira se provođenje pilot-aktivnosti kojom će se oderđenom broju talijanskih i hrvatskih MSP-ova iz područja ribarstva i akvakulture osigurati izrada plana za inovacijske instrumente i usluge, omogućit će se poticanje stvaranja tržišno-inovativnih proizvoda i/ili procesa kojima će  navedena poduzeća poboljšati svoje pozicioniranje na tržištu.

Prvi dan međunarodnog sastanka bio je namijenjen diskusiji o dosad provedenim aktivnostima te njihovom ocjenjivanju i stvaranju operativnih sažetaka. U tom je smislu izuzetno važno istaknuti inovacijske potrebe koje se odnose na glavne sudionike u sektoru ribarstva i akvakulture. Ovaj način promišljanja o projektnim dionicima te rezultatima koji se mogu postići u smislu olakšavanja njihova poslovanja doveo je do "mapiranja", odnosno detektiranja inovacijskih potreba te kreiranja baze podataka o inovacijskim potrebama MSP-ova sukladno provedenom istraživanju. Baza podataka o inovacijskim potrebama MSP-ova stvorena je istraživanjem provedenim na temelju otvorenog poziva, kojem ciljni ispitanici mogu pristupiti putem Google-ovog upitnika.
Kako bi bili u stanju odgovoriti na nadolazeće izazove, MSP-ovi iz sektora ribarstva i akvakulture moraju nadići tradicionalni "uradi sve sam" pristup te se usredotočiti na otvoreni partnerski pristup primjenjivan uz prilagođenu podršku inovacijama i potražnji. U tom smislu postaje najvažnije iskoristiti mogućnosti stvorene strateškim partnerstvima i inovacijskim središtima. Upravo iz navedenog razloga, projekt "INVESTINFISH" je u svom radnom paketu 3 predvidio provođenje detaljne studije i analize centara izvrsnosti koji mogu potaknuti inovaciju u pet projektom obuhvaćenih regija: Marche, Veneto, Puglia, Zadarska županija i Istarska županija. Rezultati ove analize, slično kao i analize inovacijskih potreba MSP-ova, implementirani su u bazu podataka, kao osnovu identificiranja inovacijskih središta i mreža posvećenih pokretanju inovacija. Nadalje, sličnost sa prethodno provedenom aktivnošću očituje se i u prikupljanju podataka na temelju otvorenog poziva, kojem ciljni ispitanici mogu pristupiti putem Google-ovog modula za omogućavanje odgovora.
Kada je riječ o istraživanju programa financiranja, većina dobivenih rezultata odnosi se na javne izvore financiranja: glavnina se odnosi na financiranje iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (79%), dok se manji dio odnosi na nestrukturirane i strukturirane izvore financiranja.
Rezultati četvrtog provedenog istraživanja u sklopu dosadašnjeg tijeka projekta odnose se na proučavanje otprije provedenih projekata. Većina njih promiče prijenos tehnologije, razvoj prekogranične mreže suradnje te potragu za inovativnim izvorom financiranja za sektor ribarstva i akvakulture.

Drugi dan projektnog sastanka protekao je u raspravi o predstojećim aktivnostima koje se nalaze pred projektnim partnerstvom, a uglavnom se odnose na proučavanje postojećih tehnoloških rješenja koja se mogu iskoristiti među talijanskim i hrvatskim MSP-ovima iz sektora ribarstva i akvakulture. Ovim se postupkom stvara temelj za provođenje jednog od najvažnijih radnih paketa cjelokupnog projekta "INVESTINFISH", a riječ je o radnom paketu 4 - Ispitivanju inovativnih rješenja i procjeni njihove učinkovitosti. Cilj ovih aktivnosti je olakšavanje usvajanja inovacija u sektoru ribarstva i akvakulture kroz različite pilot akcije. Radni paket je posvećen strukturiranju inovativnog modela za MSP-ove, budući da će 48 MSP-ova unutar projektnog područja dobiti tehničku podršku za primjenu otvorenih inovativnih rješenja. Kako bi navedeno bilo moguće, partneri će se usredotočiti na stvaranje suradničke mreže s regionalnim vlastima radi dijeljenja zajedničkih ciljeva.

Konačno, tijekom drugog međunarodnog projektnog sastanka dogovoreno je održavanje idućeg sastanka u Anconi, Italija tijekom ožujka 2020.